May 9, 2019

ESXENCE 2019, parfumová výstava v Miláne v skratke.


Esxence, najväčšia výstava niche parfumov na svete a miesto, kde sa uvádzajú novinky a parfumové premiéry. Koná sa hneď po Veľkej noci a tento rok to padlo na koniec apríla. To nám hralo do karát, keďže sme sa tešili, že sa konečne vyhrejeme na talianskom slniečku. Väčšinu času sme ale mrzli.

Kaviareň v štýlovom starosvetskom hoteli Principe di Savoia stojaceho oproti výstavisku bola od rána naplnená ľuďmi z parfumovej brandže. Je to už taký tradičný bod parfumových stretnutí. Aj my sme tam začínali svoj deň, takže sme chýbali na otvorení výstavy. 

July 19, 2018

Dnes je rok 2018, a čo tak rok 1907?


Nedeľa, to je pohoda, voňavý nedeľný obed a Poirot. Rád sa aspoň očami a atmosférou vrátim do dôb minulých, nostalgický nádych starých, trošku naškrobených časov má niečo do seba. Často sa pristihnem ako snívam o stroji času. Mať tak jeden doma. To by som sa čumel. Na všetky míľniky dejín... a môžno by stačilo nasať obyčajnú atmosféru všedného dňa minulosti. 
Je rok 2018. Pred 111 rokmi sa písal rok 1907. Čoho by som bol svedkom?

May 29, 2018

Pod povrch toho, ako vznikala parfémová kolekcia „Pod povrchom“.


Začiatky sú zaujímavá vec. Hovorí sa, že sú ťažké. Myslím, že častokrát aj vzrušujúce. Málo informácií, chýbajúca skúsenosť, predstava ako by to mohlo vyzerať, more entuziazmu a vášne. Aj takto často vyzerajú začiatky. Koľko ľudí by to zabalilo, keby už na začiatku vedeli, čo všetko ich na ceste ešte čaká? Nevedomosť je v tomto prípade akási ochranná sila, ktorá nedovolí aby vám zobrali sen.

April 23, 2018

Smrad a vôňa nevážia v podstate nič, a predsa nami dokážu emočne pohnúť. A delfín nemá čuch.


Vôňa alebo smrad nevážia v podstate nič. Stačí malá koncentrácia voňavých molekúl vo vzduchu a my cítime. Čuch je napojený na časť mozgu – amygdalu, ktorá riadi naše pudy, emócie a pocity. Je to naša „zvieracia“ časť mozgu, ktorá nesúvisí s logikou. Tá časť, ktorá nám nepovie, či má niekto pravdu alebo klame na základe faktov, ale povie nám, či toho človeka máme radi alebo nie. Kvôli napojeniu na túto časť mozgu u nás vône vyvolávajú rôzne spektrum pocitov. Od rozplývania sa nad ich krásou, až po totálne znechutenie resp. dávenie. Podľa vône si vyberáme partnera, ktorý sa k nám geneticky hodí a bude nám voňať. Podľa vône tiež rozpoznáme pokazené jedlo, ktoré v rámci pudu sebazáchovy nezjeme, lebo nás bude odpudzovať. Čuch nám často krát bez potreby zdĺhavej logickej úvahy napovie, čo je pre nás najlepšie, preto je pre mňa najfascinujúcejším ľudským zmyslom.

April 10, 2018

Zrnko piesku.

Teo Cabanel - Barkhane

Čo je to jedno zrnko piesku? A čo miliardy? Ktosi raz povedal, že púšť je miestom bez očakávaní. Pre niekoho je len prázdnom, ničím, miestom, kde sa dá zažiť akurát tak 50 odtieňov smädu. Pre niekoho sú púštne duny fascinujúcim nekonečnom, oceánom piesku, kde neexistuje záchytný bod, len dve roviny, piesok a obloha. Miestom, kde čas stratil svoju podstatu, kde je minulosť, prítomnosť a budúcnosť formovaná zrnkom piesku. Púšť, aj keď na pohľad mŕtva, má svoj život, svoju vôňu, svoj zvuk. Po stáročia prešlo púšťou mnoho ťavích karaván, prieskumníkov, cestovateľov, dobrodruhov... Všetci opisovali podivné zvuky vychádzajúce z dún.

February 22, 2018

Galerista, požehnaný medzi stenami...

Takmer na rohu ulice stojí dom. Cez dve veľké červené okná uvidíte steny plné obrazov. Stačí otočiť kľučkou a vojsť. Za stolom sedí pán. Privíta vás. Je galerista a galéria jeho chrám. Zo stien sa prihovárajú obrazy.  Vyskladal ich tak, aby jeden druhý navzájom nerušili. Aby boli všetky popretkávané niťou, na ktorú sú jednotlivé maľby ponavliekané ako korálky tvoriace náhrdelník dojmov a pocitov. Znásobená estetika rezonancie duší autorov.

February 13, 2018

Poznal som jednu tuberózu. Takú, s ktorou máte chuť sa v noci spotiť...

Poznal som jednu ženu. Takú, s ktorou máte chuť sa v noci spotiť. Poézia na dvoch nohách. Určite nie ten typ ženskej, čo bude robiť chlapovi slúžku a otrokyňu. Iba keby sama chcela. Za omietkou prísnej krásy skrývala čosi hebké. Drsná aj sladká, roztodivne roztomilá, ktorej by ste prepáčili kadečo, keď si ležérne prehodila nohu cez nohu, oprela sa do kresla s pohárom vína v ruke uprela pohľad do nekonečna.

January 30, 2018

Nájdete ma vo vani.

Niekedy jej máme priveľa, často krát nám chýba. Energia. Osciluje v nás, berieme ju, narábame s ňou, rozdávame... a niekedy jej neostane dosť. Všetci potrebujeme čas od času dobiť baterky, dopriať si reštart. Ako predstava rána, keď popíjate voňavú rannú kávu, čítate niečo príjemné, zahryznete sa do čerstvého pečiva, izba rozvoniava vypraným prádlom a za oknom svieti slnko... Máme svoje rituály, svoje dobíjače energie, ale kedy ste sa naposledi kúpali vo vani?

January 23, 2018

Rozvoňajte tanečný parket.

Autor maľby: Alexei De Lyamine.
Začalo sa plesať. Čas drahých rób, šperkov, dokonalých účesov a make-upov. Lodičky, kabelky, kožušiny. Každá si dá záležať aby vyzerala čo najlepšie, najčerstvejšie, aby bola krásna, elegantná a nezabudnuteľná. Ples, udalosť na ktorú sa nezabúda a ktorá sa riadi etiketou. Dve dámy v rovnakých róbach je spoločenské faux pas, ale toto pre vás nie je zrejme žiadnou novinkou. Zamysleli ste sa niekedy aj nad voľbou parfému? Parfém = čerešnička na torte. Vraví sa, že krása je v detailoch a často krát je to práve parfém, ktorý dá korunu dokonalému výzoru a vytvorí okolo vás fluidum, ktoré podčiarkne vaše vyžarovanie. Doplnok, ktorý nikto nevidí, ale aj tak vás môže spraviť nezabudnuteľnou.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...